18.8 C
Скопје

Tag : Парламентот

Вести Свет

Грета Тунберг продолжи да протестира пред парламентот на Шведска

Слободен печат
После подолг период протести на Интернет, шведската активистка Грета Тунберг (Тунберг) се врати денес пред зградата на шведскиот парламент на уште еден протест против климатските...
Вести Свет

Кипар доби прва жена претседател на Парламентот

Слободен печат
Кипарскиот Парламент денеска ја доби првата жена претседател, откако пратениците, при второто гласање, со 25 гласа „за” ја избраа 35-годишната Анита Димитриу, јави дописничката на...
Вести Македонија

Парламентот одлучи: Кризната состојба е продолжена до крајот на годинава

Слободен печат
Собранието изгласа Одлука да се продолжи за шест месеци рокот за постоење кризна состојба на територијата на државата заради заштита на здравјето на населението и...
Вести Свет

Шкотските националисти освоија мнозинство во Парламентот

МИА Агенција
Шкотските партии за независност освоија мнозинство места во шкотскиот Парламент на изборите, со што им се дава можност да го покренат прашањето за втор референдум...
Вести Македонија

Заев: Сите кои употребија насилство и го организираа во Парламентот се пред судот на правадата

МИА Агенција
Сите што употребија насилство и кои го организираа 27-ми март во Собранието се пред судот на правадата, истакна лидерот на СДСМ, Зорaн Заев, кој одговори...
Вести Македонија

Демократски сојуз: Да се свика итна седница на Парламентот

Демократскиот сојуз предлага Претседателот на државата, Владата и најмалку 20 пратеници, да побараат да се свика итна седница на Собранието на Република Северна Македонија, на...
Вести Македонија Слајдер

Неизвесен законот за ЈО пред распуштање на Парламентот

МИА Агенција
По пораките на еврокомесарот Оливер Вархеј дека сегашниот парламентарен состав ќе даде приоритет на законот за јавно обвинителство, во земјава не стивнуваат реакциите околу тоа...
Вести Регион

Земјотресот во Албанија не го отстрани прашањето за разрешување на Мета

Слободен печат
И покрај вонредната состојба во која се наоѓа Албанија по катастрофалниот земјотрес, парламентарното мнозинство и опозицијата не го заборавија прашањето за разрешување на претседателот Илир...
Вести Македонија

Во Собранието битката за правда ќе почне со автентично толкување

Во утрешниот број на изданието на „Слободен печат“ читајте: Хроникa  Вистинска бура по иницијативата на Уставниот суд: Во Собранието битката за правда ќе почне со...
Вести Свет

Ирачкиот премиер поднесе оставка

Ирачкиот премиер Адел Абдул-Махди официјално поднесе оставка до Парламентот, а пратениците се очекува денеска да гласаат дали ќе ја прифатат. Ирачкиот премиер ја најави својата...