18.8 C
Скопје

Tag : грета тунберг

Вести Свет

Грета Тунберг продолжи да протестира пред парламентот на Шведска

Слободен печат
После подолг период протести на Интернет, шведската активистка Грета Тунберг (Тунберг) се врати денес пред зградата на шведскиот парламент на уште еден протест против климатските...
Свет

Тунберг ќе донира 100.000 евра за праведна распределба на вакцини против Ковид-19

МИА Агенција
Активистката Грета Тунберг изјави дека владите, производителите на вакцини и меѓународната заедница мора повеќе да се вложат во борбата против нерамноправната распределба на вакцини во...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Генијалниот твит на Грета Тунберг со кој го прослави полнолетството

Слободен Печат
Светски познатата шведска активистка Грета Тунберг во неделата наполни 18 години, а роденденот го одбележа со иронична објава на Твитер. Откако им се заблагодари на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Нова претстава“ на руските пранкери Вован и Лексус: Се претставиле како Грета Тунберг кај канадскиот премиер Трудо

Слободен печат
Нова жртва на руските комичари, познати како Вован и Лексус, беше канадскиот премиер Џастин Трудо, на кого му се претставиле како шведската активистка Грета Тунберг,...
Вести Свет Слајдер

Чил Доналд – му врати мило за драго на претседателот на САД активистката Грета Тунберг

Илинка Иљоска
Една од најострите критики упатени кон претседателот на САД, Доналд Трамп пристигна од 17-годишната активистка Грета Тунберг. Тинејџерката која се бори против климатските промени очигледно...
Вести Некатегоризирано Свет

Тунберг почнува онлајн климатски протест поради ситуацијата со Ковид-19 во Шведска

Илинка Иљоска
Активистката за заштита на животната средина, Грета Тунберг изјави дека го прекинува редовниот протест пред шведскиот Парламент поради зголемувањето на случаите на заразени со новиот...
Вести Свет

Грета Тунберг му даде поддршка на Бајден на изборите

Слободен печат
Еко активистката Грета Тунберг објави денеска на Твитер дека му ја дава својата поддршка на Џо Бајден. Шведската тинејџерка додаде дека никогаш не се меша...
Вести Свет Слајдер

По пауза од една година, Грета Тунберг повторно тргна на училиште

Слободен печат
Шведската активистка за заштита на климата, Грета Тунберг, денеска соопшти  дека се вратила на училиште по едногодишната пауза. Тунберг на Фејсбук напиша дека завршила нејзината...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Обидот за манипулација од пранкери беше фатен благодарение на почитување на протоколите

Слободен печат
Манипулацијата од пранкерите кои се обидоа да наметнат лажно претставување како активистката Грета Тунберг е спречена со протоколите кои се воспоставени по претходните повици од...
Вести Свет

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат
Американската борба за расната правда после убиството на Џорџ Флојд, е дел од борбата против климатските промени и за социјалната правда која не обединува сите...