Грчките медиуми за пожарот во модуларната болница во Тетово: Трагедија во Северна Македонија

Грчки весници / Фото: EPA/SIMELA PANTZARTZI

„Трагедија во Северна Македонија: најмалку десет мртви во пожар во ковид-болница”, е најчестиот наслов во грчките медиуми за синоќешниот пожар во модуларната болница во Тетово, јави дописничката на МИА од Атина.

Медиумите во Грција, како електронските, така и телевизиите, рано утрово ја пренесуваат веста заедно со видеа и фотографии, коментирајќи дека станува збор за трагедија.

Паралелно, ги пренесуваат и објавените твитови како на премиерот Зоран Заев, така и на министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи дека веднаш заминале за Тетово.

Телевизијата „Скај” коментира дека пожарот во модуларната болница во Тетово избувна на денот кога земјата ја прославуваше 30-годишнината од независноста.

Грчката новинска агенција АНА-МПА пишува дека, според министерот Филипче, десет лица ги загубија животите и додава дека медиумите во Скопје објавуваат дека бројот на жртвите е поголем.

Онлајн изданието на весникот „Прото тема” посочува дека причините за експлозијата остануваат непознати, а петмина јавни обвинители вршат истрага за трагедијата.

Како што утрово објави МИА, Министерството за надворешни работи на Грција преку официјалниот Твитер профил изрази сочувство до семејствата на загинатите и солидарност до народот и владата на Северна Македонија.

Извор: МИА

ВИДЕО | Детали за пожарот во Тетово: Над 30 пожарникари со 7 возила интервенираат, извадени се починатите пациенти

Видео на денот