Граѓанскиот суд ќе добие нов шеф, во игра и актуелниот претседател Сулејмани

Судскиот совет утре ќе избира нов претседател на Основниот граѓански суд Скопје. На листата за кандидати е и името на актуелниот шеф на скопска „двојка“, Илир Сулејмани. На него мандатот му истече на 29 мај годинава. Веднаш од наредниот ден, тој, сега со судот менаџира како в.д. претседател. Сулејмани претседателската функција ја доби кон крајот на мај 2015 година, со мандат од четири години и право на повторен избор. Сулејмани за „Слободен печат“ кусо одговори дека се пријавил на огласот во Судскиот совет.

Највисокото судско тело кое именува, унапредува и разрешува судии, огласот за претседатели на судови го објави во февруари. Но, дури девет месеци подоцна, во октомври, ќе ги избере новите шефови на судовите и тоа во: Скопје – граѓански суд, Велес, Делчево, Кавадарци, Крива Паланка, Прилеп, Штиш, битолскиот суд со одделение во Демир Хисар и кичевскиот суд со одделение во Македонски Брод. Новиот претседател ќе добие и неготинскиот суд, кој чека помалку, бидејќи за него огласот беше објавен во мај.

Прочитајте и...  За еден ден во Бразил починале 1.290 луѓе од Ковид-19

На утрешната седница на Судскиот совет, ќе се изберат и шест судии во скопскиот Апелационен суд – тројца кривичари, двајца за граѓанска и еден судија за стопанска-трговска област. И за овие кандидати, огласот беше во февруари.

Нов шеф утре треба да добие и Вишиот управен суд.

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат