7 C
Скопје

Ѓоковиќ се огласи по историскиот успех: Денеска е голем ден

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, денеска ја започна 311. недела на врвот на АТП ранг листата со што го собори рекордот на Рожер Федерер.

Новак Ѓоковиќ е историски број еден

Првото место на АТП ранг листата му е загарантирано најмалку уште шест недели без разлика дали ќе игра на турнири или не, но за очекување е уште долго да биде „владее“ во тенисот.
– Ова достигнување е една од работите за кои сонував кога почнав да играм тенис. Ова е признание за мојата љубов и посветеноста кон овој спорт. Сите сме ставени пред различни предизвици, моето патување не беше едноставно, но ме направи силен – изјави Ѓоковиќ за НДТВ.

Прочитајте и...  Адеми не е сериозно повреден, ќе игра против Виљареал

Ѓоковиќ исто така се огласи и на социјалните мрежи објавувајќи кратка порака:
„Денеска е голем ден“.

ВИДЕО: Мозаик на Ѓоковиќ од тениски топчиња во чест на историскиот успех

 

Поврзани вести

Гвардиола се израмни со Мурињо, Сити прв фаворит за титулата во ЛШ!

Слободен печат

ВИДЕО: „Ауфидерзен“ и за Дортмунд, Реал закажа полуфинале со Челси!

Слободен печат

Димитриевски во врвна форма, прв стрелец против Адемар Леон

Слободен печат

ВИДЕО: Нападнат автобусот на Реал Мадрид на патот кон „Енфилд“!

Слободен печат

Адеми не е сериозно повреден, ќе игра против Виљареал

Слободен печат

Романска лекција за македонските футсалци во Темишвар

Слободен печат

Остави Коментар