Tag : атп ранг листа

Останатo Спорт

Ѓоковиќ: Верувам дека можам да освојам највеќе грен слем титули

Слободен печат
Новак Ѓоковиќ со 17 грен слем титули се наоѓа на третото место по бројот на освоени титули во најголемите тениски турнири, веднаш зад Рафаел Надал...
Останатo Спорт

Ништо од нападот на Ѓоковиќ на Федерер, АТП ја замрзна ранг листата

Слободен печат
Тоа што се очекуваше и за што се шпекулираше во последниот период, денеска доби и официјална потврда, АТП ја замрзна ранг листата се додека не...
Останатo Спорт

Надал не го интересира ловот на Ѓоковиќ и првото место на АТП, сака да си ја продолжи кариерата

Слободен печат
Новак Ѓоковиќ со триумфот на турнирот во Дубаи ја зголеми предноста пред Рафаел Надал на АТП ранг листата. На најновата листа, која излезе денеска, Ѓоковиќ...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ е повторно најдобриот тенисер на светот

Слободен печат
Потсетување дека Новак Ѓоковиќ со резултат 3:2 по сетови го совлада Австриецот Доминик Тим во финалето на првиот грен слем сезонава, „Австралија опен“. Сега Ноле...
Останатo Спорт

Надал: Не ни сонував дека со 33 години повторно ќе го држам овој пехар

Слободен печат
Рафаел Надал веднаш по победата над Стефанос Циципас на завршниот Мастерс турнир во Лондон, го доби пехарот кој му се доделува на тенисерот што ќе...
Останатo Спорт

Новак Ѓоковиќ се враќа на светскиот трон!?

Слободен печат
Во Лондон интересна е трката за првото место на АТП листата на крајот од 2019 година, а поразот на Рафаел Надал на завршниот Мастерс ги...
Останатo Спорт

Надал по една година го симна Ѓоковиќ од тронот

Слободен печат
Шпанецот има 9.585 бодови и на денешната АТП ранг листа го симна Новак Ѓоковиќ од првото место, на кого ниту титулата на Мастерсот во Париз...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ и Надал во мртва трка за првото место на АТП ранг листата

Слободен печат
Надал за пласманот во полуфиналето ќе добие 360 бодови и од понеделник ќе биде тениски светски тениски рекет број 1 со вкупноп 9.585 бодови. Ѓоковиќ...
Останатo Спорт

Надал со порака до Ѓоковиќ, ова никој не го очекуваше!

Слободен печат
Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал минатата недела одиграа егзибициски меч во Казахстан кој го организираше хуманитарната фондација на шпанскиот тенисер. Поради тоа Шпанецот јавно му...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ ужива во последната недела на тронот

Слободен печат
Новак Ѓоковиќ ќе ја загуби првата позиција, бидејќи на 4. ноември се бришат поените од минатогодишниот мастерси во Париз и Лондон, а на чело доаѓа...