Годинава озонската дупка би можела да биде најмала во последните три години

Дупката во озонската обвивка над Антарктикот годинава би можела да биде најмала во последните 30 години, проценуваат научниците.

Набљудувањата на испуштањето гас високо во атмосферата покажуваат дека оваа година не се отворила онака како што вообичаено се случува.

Коперникус службата за набљудување на атмосферата, при Европската Унија, соопшти дека во моментов дупката е со двојно помала површина отколку што е просекот за средината на септември.

Експертите предвидуваат дека дупката, која во моментов се наоѓа далеку од Јужниот Пол, во следните денови дополнително ќе се намали

Прочитајте и...  Бугарија го врати 14-дневниот карантин за лица кои влегуваат од Македонија

Прочитај повеќе

Променливо облачно време со повремен дожд, температура до 24 степени

Слободен печат

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат