Генијален начин за да ја тргнете горчината од краставицата: Трик кој постојано ќе го користите! (ВИДЕО)

Доколку имате купено краставица која горчи или променила вкус поради долго стоење во фрижидфер, не грижете се! Постои трик кој за само неколку минути повторно ќе ја врати богатата арома на овој зеленчук.

Една домаќинка од Тик-Ток платформата откри вирален трик со чија помош се враќа свежината на краставицата и се трга горчливиот вкус.

Се што треба да направите е да ја пресечете краставицата на два дела, а потоа со кружни потези тријте ги исечените делови како што е прикажано на клипот.

Тогаш на површината ќе се појави бела супстанца, која треба да ја отстраните кога ќе завршите со постапката.

https://www.tiktok.com/music/original-sound-6824267909007772421

Вака краставицата ќе има посвеж вкус и ќе горчи помалку од претходно.

Прочитајте и...  Богдана ќе ја породи истиот доктор кој ја породил и Цеца!

Видеото собра повеќе од 111 илјади лакови и илјадници коментари. Иако можеби помисливте дека ова е само некаков вирален трик, оваа техника има и свое научно објаснување.

Во краставицата се наоѓа кукурбитацин, материја која има благотворни дејства за организмот, но истовремено е и одговорна за горчливиот вкус на краставицата.

Доколку ја тргнете таа материја од краставицата со помош на оваа техника, зеленчукот ќе има поубав вкус. Всушнот, кукурбитацинот е поврзан со дијареата и повраќањето, така што сигурно ќе ја избегнете појавата на овие непријатности.

Прочитај повеќе

„Таа мисли дека е една од браќата“ – Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит го менува полот?

Слободен печат

Ова е Георгина од Скопје, по фотографиите потсетува на светски познатата Емили Ратајковски! (ФОТО)

Васко Спасоски

Британците во шок – Од денес им се забранети интимните односи, освен во овие услови

Слободен печат

Познатата водителка во емисија во живо имаше мал „инцидент“ со облеката! (ФОТО)

Васко Спасоски

Генијален трик за лупење јајца: Хит на TikTok кој го погледнаа 100.000 луѓе (ВИДЕО)

Слободен печат

На улиците во Лос Анџелес: Лејди Гага прошета во градник со новото момче (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Проговори поранешната девојка на принцот Хари – По шест години откри долго криена тајна – „Не сакав да бидам под ничија контрола“

Слободен печат

Се породи пред 4 месеци со третото дете: Познатата манекенка изгледа совршено! (ФОТО)

Васко Спасоски

Баба на улица фати огромна кобра, нејзината реакција стана хит на интернет (ВИДЕО)

Слободен печат

Братот на Новак Ѓоковиќ ја „ќари“ една од најатрактивните српски пејачки (ФОТО)

Васко Спасоски

Естетските хирурзи едногласно тврдат: Старите фотографии на Меган Маркл откриваат што променила таа на своето лице! (ФОТО)

Слободен печат

Пингвини од зоолошка прошетаа во празен музеј, но никој не очекуваше дека ќе реагирааат вака (ФОТО+ВИДЕО)