-2 C
Скопје

Француски професор ја загрижи јавноста ширум светот: Вакцините можеби не се доволно ефикасни против јужноафриканскиот мутиран коронавирус

Претседателот на научниот совет на Франција, професорот Жан-Франсоа Делфреси, соопшти дека вакцините против коронавирусот можеби не се доволно ефикасни против „јужноафриканскиот“ мутиран вид.

– „Британскиот вирус“ полесно се шири, но не е попатоген. „Јужноафриканскиот вирус“ може делумно да ја „промаши“ вакцината – изјави Делфреси.

Оваа изјава предизвика збунетост во јавноста затоа што доаѓа по објавувањето на лабораторијата „Фајзер“ дека нивната вакцина е ефикасна и против британската и јужноафриканската варијанта на вирусот. Делфреси не објасни како и на кој начин „јужноафриканскиот вирус“, може да ја „промаши“ вакцината.

„Јужноафриканскиот вид“ првпат беше откриен во ноември и содржи неколку мутации, вклучително и оние во малите „антени“ што му овозможуваат да навлезе во човечката клетка. Засега не е познато дали е поопасна од класичната сорта, но како и „британскиот“ се шири побрзо.

СЗО со загрижувачка прогноза: Оваа година пандемијата може да биде потешка од претходната

Прочитајте и...  Во Делчево промовирана книгата „Човекот кој ме хранеше сонце" од Бети Арсовска

Поврзани вести

ВИДЕО I Поранешен агент на ШИК открива нечуени детали за припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој вчера беше пронајден мртов во близина на Приштина: Еве што знаеше и кој се плашеше …

И.И.

ФОТО | „Доста беше“: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ роденденски ја запроси девојката Сања

СП.

Среќа во несреќа: Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката кај Шумарски факултет

Слободен печат

Изградба и обнова на основни училишта со 328 милиони денари, за средните 19,7 милиони

Слободен печат

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

И.И.

Владата повторно ќе дава субвенции, овој пат 52 милиони денари ќе бидат поделени за енергетско ефикасни прозорци и сончеви колектори

И.И.

Остави Коментар