ФОТО+ВИДЕО | Во Египет пронајдена мумија покриена со злато, можеби најстарата досега

Фото: Профимедиа

Египетските археолози пронајдоа мумија покриена со златни листови затворена во саркофаг кој не бил отворен 4.300 години, пренесува „Би-би-си“.

Фото: Профимедиа

Мумијата, посмртните останки на човекот по име Хекашепес, се смета за една од најстарите и најкомплетните некралски посмртни останки некогаш откриени во Египет. Откриена е во окно длабоко 15 метри на древни гробишта јужно од Каиро, во Сакара, каде што биле пронајдени уште три гробници. Едната гробница му припаѓала на таканаречениот „чувар на тајната“.

Најголемата од мумиите откриени на древните гробишта, наводно, бил човек по име Хнумџедеф – свештеник, инспектор и надзорник на благородниците. Другиот бил маж Мери – висок функционер во палатата кој ја добил титулата „чувар на тајната“, што му дозволувало да врши посебни верски ритуали.

Се верува дека судијата и писател по име Фетек бил погребан во другата гробница, каде што била откриена колекција од она што се верува дека се најголемите статуи што некогаш биле пронајдени на тоа подрачје. Меѓу гробниците биле пронајдени и неколку други предмети, вклучително и керамика.

Фото: Профимедиа

Археологот Захи Хавас, поранешен министер за антиквитети на Египет, рекол дека сите откритија датираат од околу 25. до 22. век п.н.е.

„Ова откритие е толку важно бидејќи ги поврзува кралевите со луѓето што живеат околу нив“, рекол Али Абу Дешиш, друг археолог кој учествувал во ископувањето.

Сакара била активна гробница повеќе од 3.000 години и е прогласена за локалитет на Светско наследство на УНЕСКО. Се наоѓа во древната египетска престолнина Мемфис и е дом на повеќе од дванаесет пирамиди, вклучувајќи ја и скалестата пирамида, во близина на местото каде што е пронајдена оската во која се наоѓа мумијата.


Откритието доаѓа само еден ден откако експертите во јужниот египетски град Луксор рекоа дека откриле целосен град од римското доба, кој датира од вториот и третиот век од новата ера.

Фото: Профимедиа

Археолозите пронајдоа станбени згради, кули и она што го нарекоа работилници на метал со лонци, алатки и римски монети. Египет откри многу големи археолошки откритија во последниве години како дел од напорите да ја оживее својата туристичка индустрија.

Фото: Профимедиа

ФОТО | Златен јазик во устата: Мумифицираното „Златно момче“ пронајдено со 49 скапоцени амајлии

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот