ФОТО+ВИДЕО: Макрон ја отвори спакуваната Триумфална порта во Париз

кристо триумфална капија макрон
Откривање на Триумфалната капија во Париз во чест на уемтникот Кристо / Фото: EPA-EFE/LUDOVIC MARIN

Претседателот Емануел Макрон синоќа ја отвори покриената Триумфална порта во Париз – постхумниот проект на Кристо, пренесува Ројтерс

„Мислиме на Кристо и Жан-Клод. Бескрајно сме возбудени, затоа што ова е остварување на сон стар 60 години”, рече францускиот претседател во говорот во присуство на градоначалничката на Париз, Ана Идалго и поранешниот градоначалник на Њујорк, Мајкл Блумберг, пренесува Ројтерс.

„Тоа беше луд сон и го реализиравте, благодарам Владимир (Јавашев – внук на уметникот)“ – додаде Емануел Макрон, кој пристигна на отворањето со сопругата Брижит.

Пакувањето на парискиот споменик траеше неколку недели за да се заврши. За него, користени се 25.000 м. рециклирана вештачка сиво-синкава ткаенина, поддржана со 3 километри јажиња.

Инсталацијата ќе биде отворена за посети во сабота. Триумфалната капија ќе остане преполна до 3 октомври.

Триумфалната капија во Париз / Фото: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

 

Поглед кон завитканата триумфална капија во Париз / Фото: EPA-EFE/LUDOVIC MARIN

Извор: Ројтерс

 

Видео на денот