ФОТО+ВИДЕО: Маж уапсен откако со лак и стрела убил и ранил неколку лица во Норвешка

Полиција во Норвешка/ Фото Twitter Screenshot

Норвешката полиција уапси маж кој убил и ранил неколку лица со лак и стрела на улиците во Когсберг, пренесува Ројтерс.  

Човекот е уапсен откако повреди и уби неколку луѓе со лак и стрела, а неколку области биле евакуирани, а полицијата вели дека е рано да се каже дали нападите се поврзани со тероризам. 

“Човекот е уапсен. Според информациите што ги имаме, ова лице ги извршило овие дејствија сам”, изјави на новинарите шефот на полицијата Оивинд Аас. 

„Неколку луѓе се повредени, а неколкумина се мртви“, рече Аас. 

Тој одби да коментира за бројот на жртви. 

Видео на денот