ФОТО: Сребро со златен сјај за Македонија и Георгиевски

EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

Дејан Георгиевски е олимписки вицешампион откако во финалето на таеквондо турнирот во категоријата над 80 килограми загуби во финалето од Русинот Ларин.

EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

Георгиевски во финалето загуби со 15:9 иако во последната рунда влезе со негатива од само два поени (9:7).

фото: Македонски олимписки комитет

Иако го посакуваше златото, сепак и сребрениот медал има златен сјај на градите на 22-годишниот Георгиевски кој оствари историски успех. Георгиевски го исполни сонот на македонските фанови, по пауза од 21 година и успехот на Могамед Ибрагимов, да имаме спортист на победничкиот пиедестал.

фото: Македонски олимписки комитет

Сребро со златен сјај за Георгиевски на олимпискиот турнир во таеквондо

Костовски: Георгиевски ти си посебен, Македонијо се гледаме горди и достоинствени на плоштад

 

Видео на денот