ФОТО: Руска новинарка загина во гранатирањето на Киев

Руската новинарка Оксана Баулина загина во Киев/Фото: Твитер

Руска новинарка Оксана Баулина денеска загина при бомбардирањето на Киев.

Оксана Баулина работеше за независен портал во Русија „Инсајдер”, кој најмногу известувал за корупција во руската Влада.

Таа загина при гранатирање додека снимала уништување на еден трговски центар.

Заедно со Баулина загина уште едно лице, а двајца се повредени.

 

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот