5 C
Скопје

ФОТО: Немајка во Шведска, го држела синот заробен 30 години – ниту имал заби ниту зборувал

Полицијата во Стокхолм соопшти дека го истражува случајот на мајка која 28 години го чувала синот заклучен во станот.

Полицијата го истражува станот во кој мајката го држела заробен својот син околу 30 години/ Фото: EPA-EFE/Claudio Bresciani SWEDEN OUT

Обвинителката Ема Олсон изјави дека е покрената истрага против жена на околу 70 години, кој се сомничи дека незаконски му ја одзела слободата и му нанела тешки телесни повреди. Синот бил неодамна откриен од роднина, кој ја известил шведската полиција.

Жената негирала дека направила нешто лошо, а 41-годишниот син е хоспитализиран поради повредите.

Роднината која го открила случајот истакна дека мажот бил валкан, без заби, со рани на нозете, а говорот му бил нејасен.

Според шведските медиуми синот бил затворен во станот кога имал 13 години односно пред 28 години. 

Прочитајте и...  Американскиот потпретседател Пенс со проштална порака

Поврзани вести

Штајнмаер: Инаугурацијата на Бајден е големо олеснување за многу луѓе

Слободен печат

Донација од Чешка од 108 000 заштитни маски, 18 000 маски тип FFP2/N95 и 5 000 медицински наметки

Слободен печат

Силен земјотрес од 4,5 степени ја погоди Австрија

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО: Стравична експлозија во Мадрид, се урна зграда во центарот, чад и остатоци насекаде

Слободен печат

Денеска се регистрирани 72 нови случаи на ковид-19, починати се 13 пациенти

Слободен печат

Земјотрес од 4 степени ја стресе Албанија, а почувствуван беше и во Македонија

Слободен печат

Остави Коментар