Фон дер Лејен со пофални зборови: Македонија е светол пример

Кандидатката за претседател на Европската Комисија Урсула фон дер Лејен на претставувањето пред политичките фракции во Европскиот парламент ја пофали нашата држава категоризирајќи ја како „светол пример“.

Западниот Балкан мора да се сфати посериозно, а Македонија е светол пример за позитивни постигнувања, порача кандидатката за претседател на Европската Комисија Урсула фон дер Лејен за време на состанокот со европските либерали, пишуваат германските медиуми, јавува Дојче Веле на македонски јазик.

Фон дер Лејен, како што пренесуваат, се заложила за отворени врати кон земјите од источна Европа и Западниот Балкан кои сакаат членство во ЕУ и особено ја потенцирала Северна Македонија како „светол пример” за тоа, „што е можно да се постигне, кога луѓето пред себе имаат јасно поставена цел- во случајот членството во ЕУ.” и изразила уверување дека мора посериозно да му пристапат на Балканот.

Прочитајте и...  Втор протест за струјата во Тетово

Таа деновиве се обидува да добие поддршка од парламентарните групи во Европскиот парламент за нејзината кандидатура. За да застане на чело на Комисијата потребно и е мнозинство гласови од вкупно 751 пратеници во парламентот.

Фон дер Лејен ја посети Македонија во септември 2018 година, непосредно пред одржувањето на референдумот за името, тогаш како германска министерка за одбрана. Од Скопје, германската политичарка тогаш порача дека посакува „обединета и единствена Европа”, давајќи притоа поддршка за успех на референдумот.

Прочитај повеќе

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат

Протест пред седиштето на ЕВН во Гостивар

Слободен печат