18.8 C
Скопје

Филипче: Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз.

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз.

„Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња), покријте ја устата со марамче или превиткан лакт доколку се накашлате или кивнете и секогаш кога сте во можност, користете велосипед или пешачете“, посочува министерот во препораките.

Поврзани вести

Директорот на руско разузнавање тврди: Сталин ја нарекол дезинформација пораката дека Германија е подготвена за напад врз СССР

Слободен печат

Шест француски војници и четири цивили ранети во напад со автомобил-бомба во Мали

Слободен печат

Од утре до недела нема да биде во функција системот за прием и издавање лични документи

Слободен Печат

Земјотрес од 5,9 степени регистриран во близина на Грција и Турција

Слободен печат

Денес Владата ќе решава за еколошката такса и помал ДДВ за струјата

Вакцината на кубанските експерти покажала ефикасност од 92,28 отсто

Слободен печат

Остави Коментар