21.8 C
Скопје

Tag : превоз

Вести Скопје

ЈСП: Ученичките билети за бесплатен превоз нема да важат за време на распустот

Слободен печат
ЈСП-Скопје ги информира основците и средношколците дека ученичките билети за бесплатен превоз не важат за време на летниот распуст. Наместо бесплатен превоз, во претстојните летни...
Вести Скопје Слајдер

Сонот на скопјани станува реалност: Потпишан договорот за проектот за Бас Рапид Транзит превоз

Скопје од денес започнува да добива нов јавен транспорт, а идејното сообраќајно решение е веќе изготвено. Сонот на скопјани стар 40 години почнува да се...
Вести Хроника

Кривични пријави за дебрани кои вршеле јавен превоз без лиценца

Слободен печат
Двајца дебрани и правно лице за вршење јавен превоз со седиште во Дебар заработија кривични пријави поради вршење јавен превоз без лиценца. – Дебарското одделение...
Вести Македонија

Тетово набави пет автобуси за јавен превоз

Преку Проектот за подобрување на општински услуги кое Министерството за финансии го спроведува заедно со Светска банка општина Тетово набави пет автобуси за градски превоз...
Хроника

Петнаесет лица од тетовско заработија кривична пријава за вршење јавен превоз без лиценца

Слободен печат
СВР Тетово поднесе кривични пријави против петнаесет сторители поради постоење основи на сомнение за сторени петнаесет кривични дела „вршење на јавен превоз без поседување на...
Вести Македонија

Гостиварци се возат со нелегален превоз

Слободен печат
Во рамки на едномесечните засилени контроли во гостиварскиот јавен превоз, вчера биле откриени уште седум возила главно комбиња, чии сопственици не поседувале лиценци за вршење...
Хроника

Кривични за возачот и фирмата кои среде епидемија превезуваа 38 патници, спротивно на владината Уредба

Слободен печат
СВР Охрид поднесе кривична пријава против  В.М. (60) од Скопје и  правно лице од  Скопје, со седиште во Скопје, за сторено кривично дело“непостапување според здравствените...
Вести Македонија Слајдер

Со владина одлука дозволена е 75% исполнетост на капацитетите на меѓуградскиот и меѓународниот патнички превоз

Слободен печат
На денешната 80-та седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои одлуката за измена на протоколите за меѓуградски и меѓународен превоз на патници....
Вести Македонија

Oбјавени протоколите за спортски натпревари, музеи, галерии, за промотивни настани, и за меѓуградски превоз

Слободен печат
На веб страницата на Владата (https://vlada.mk/protokoli-koronavirus) се објавени Протоколот за редовна работа на уплатно-исплатни места на приредувачите на игри на среќа во обложувалница (трета фаза),...
Вести Економија

Автобуските превозници ги враќаат меѓународните линии

Слободен печат
Од Автобуската станица во Скопје преку која транзитираат автобусите на меѓународниот линиски превоз веќе имаат најава од превозниците од Србија за враќање на линиите со...