22 C
Скопје

Tag : јавен

Вести Македонија

Тетово набави пет автобуси за јавен превоз

Преку Проектот за подобрување на општински услуги кое Министерството за финансии го спроведува заедно со Светска банка општина Тетово набави пет автобуси за градски превоз...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Кај нив ништо не е бесплатно: Меган и Хари создадоа список со барања за секое јавно појавување!

Слободен печат
Сумата што тие ја бараат, а за која се претпоставува дека е околу еден милион американски долари за секој говор, мора да се плати директно...
Вести Економија

Ширењето на корона вирусот го зголеми јавниот долг на ЕУ: Хрватска најзадолжена членка

Слободен печат
Заклучувањето на економиите и ширењето на пандемијата го зголеми јавниот долг во еврозоната и Европската унија за речиси два процентни поени и тоа еврозоната на...
Вести Економија

Јавниот долг на Велика Британија достигна речиси 100% од БДП

Слободен печат
Задолженоста на британската Влада порасна за рекордни 162 милијарди долари во првите три месеци од финансиската 2020/21 година, заклучно со јуни, за време на најстрогите...
Вести Економија

Европа пред нова должничка криза: Мал просторот за намалување на трошоците

Слободен печат
Застојот во светот кој беше предизвикан поради мерките против ширењето на корона вирусот ги отежна економските активности, а владите мораа да трошат билиони долари за...
Вести Македонија

Филипче: Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

Горан Наумовски
Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз. „Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете,...
Вести Економија

ССМ бара итно прогласување мораториум на сите раскинувања на договори за вработување

Слободен печат
Сојузот на синдикати на Македонија смета дека исплатата на минимална плата за администрацијата и јавниот сектор може да повлече и исплата и на минимална плата...
Вести Економија

ФИТР: Над 500 предлог-решенија понудени на „Креатон“

Слободен печат
Фондот за иновации и технолошки развој соопшти дека во рамки на јавниот повик „Креатон”, наменет за креирање дигитални алатки и решенија за справување со последиците...
Вести Економија

НАкС предлага скалесто намалување на платите

Слободен печат
Независниот академски синдикат побара приватниот сектор да го понесе товарот од кризата исто како и јавниот. Од таму предлагаат скалесто намалување на платите на вработените во...
Вести Економија

Кризата со вирусот задава сериозен удар врз јавниот транспорт

Слободен печат
Мерките за превенција против корона вирусот во делот во кој се апелира граѓаните да не патуваат заради спречување на натамошно ширење сериозно се одразуваат врз...