Фејсбук ќе го тестира алгоритмот за расна дискриминација

Експертите ќе истражуваат како алгоритмите влијаат врз  припадниците на националните малцинства.

Фејсбук ќе прави проверка дали алгоритмите на социјалните мрежи можат да доведат до расна дискриминација и да ги отстрани недостатоците.

Тимови од експерти кои се занимаваат со „еднаквост”  се формирани во самата компанија и во компанијата на Инстаграм, што е во сопственост на Фејсбук.

Експертите ќе истражуваат како алгоритмите влијаат врз  припадниците на националните малцинства.

– Движењето за расни права е важно за нашата компанија, изјави  Вишал Шах портпарол на Инстаграм.

Компанијата се заснова на ставот дека секоја пристрасност во системите  и правилата на употреба спречува да се обезбеди платформа за изразување на сите луѓе.

Прочитајте и...  Предупредување на француски економисти: Пандемијата може да ја зголеми светската нееднаквост, Европа засега најстабилна

Поврзани вести

Нови 608 смртни случаи од ковид-19 во Велика Британија, најмногу од мај

Слободен печат

Македонија испратила документи до Софија, се чека одговор

Слободен печат

Анкета: Една четвртина од Италијанците веруваат во теории на заговор за Ковид-19

И.И.

Шпанија ќе ја подели вакцинацијата на 18 групи на луѓе: Прво ќе ја добијат најстарите, а еве кога останатите

Слободен печат

Австрија планира да почне со вакцинирање против Ковид-19 во јануари 2021

И.И.

Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата

Слободен печат

Остави Коментар