ФБИ ја следело Ивана Трамп, мислеле дека е чешка шпионка

Ивана Трамп/ Фото Barbara Loschan / Zuma Press / Profimedia

Документите објавени од ФБИ открија дека покојната поранешна сопруга на Доналд Трамп, Ивана Трамп била под истрага на контраразузнавачката служба поради наводите поврзани со нејзините врски со нејзината родна земја Чехословачка, пишува Индипендент.

ФБИ „препорача отворање на прелиминарна истрага за Ивана Трамп врз основа на информации добиени од доверлив извор во 1989 година“, според 190 страници доверливи документи објавени во понеделникот од агенцијата за спроведување на законот, како дел од тужбата на Блумберг за Законот за слобода на информации.

Во еден пасус од купот документи се наведува дека „не е познато дали наводите против Ивана потекнуваат од љубомора кон нејзиното богатство и слава“, но велат дека истрагата се уште е во тек.

Родена како Ивана Зелничкова во 1949 година во тогашна Чехословачка, таа ја напуштила тогашната комунистичка земја во 1971 година откако се омажила за австриски ски инструктор од кого се разведе една година подоцна, кога доби австриско државјанство, а на крајот се преселила во Калифорнија, а потоа во Њујорк , каде што заработувала како модел.

Таа го запознала идниот претседател Доналд Трамп во 1976 година во Њујорк, а парот се венчал во април 1977 година. Се верувало дека човекот бил поврзан со шпионската заедница во таа земја, поради што Ивана била осомничена и за шпионажа.

Истрагата се фокусирала и на посетите на Ивана на Чехословачка во 1990 година пред распадот на државата и нејзините средби со првиот чешки претседател Вацлав Хавел.

Поранешниот претседател Доналд Трамп не се појавува често во сега јавното досие на ФБИ за неговата покојна поранешна сопруга, но тој е спомнат во еден пасус што се однесува на написот на списанието Тајм од 16 јануари 1989 година со наслов Трамп.

И покрај разводот, Ивана го задржа презимето Трамп и остана во пријателски односи со својот прв сопруг. Таа подоцна за „Пост“ изјави дека нејзиниот поранешен сопруг ѝ понудил амбасадорска функција во Чешка откако тој ја освоил претседателската функција, но таа го одбила. Таа почина од пад во нејзиниот дом во Њујорк во јули 2022 година, на 73-годишна возраст.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот