Еве кои се загинатите српски пилоти во несреќата при падот на авионот МиГ-21

Пилотите мајор Дејан Крсник и капетанот на прва класа Звонко Васиљевиќ од 101-та ловечко-авијацијска ескадрила на 204-та воздухополовна бригада на војската на Србија починаа при падот на авионот МиГ-21  во близина на Мали Зворник, соопшти српското министерство за одбрана, пренесува Недељник.рс.

Пилотот мајор Дејан Крсник, командир на 4-то авијацијско одделение на 101-та ловечко-авијацијска ескадрила, бил роден на 28 мај, 1971 година во Белград. Тој во професионална воена служба бил од 30 јули 1994 година. Оженет е и татко на едно дете.

Пилотот капетан од прва класа, Звонко Васиљевиќ, помошник командант за разузнавачко-извиднички работи на 101-та ловечко-авијацијска ескадрила, бил роден на 3 октомври 1977 година во Лозница. Во професионална воена служба бил од 29 септември 2001 година. Оженет е и татко на две деца.

Прочитајте и...  Фаучи за навредите на Трамп: Ништо лично, строго деловно

Српскиот претседател Александар Вучиќ, министерот за одбрана Александар Вулин и началникот на Генералштабот, генерал Милан Мојсиловиќ упатиле сочувство до фамилиите на загинатите пилоти.

Авионот МиГ-21 бил прегледан пред полетување во склад со сите процедури и по прегледот било констатирано дека нема проблем и е спремен за лет, наведува Министерството за одбрана.

Тој се срушил денеска околу 9.10 часот при извршување на редовни летачки задачи.

MО на Србија ја потврди смртта на двајцата пилоти при падот на авионот МиГ-21

Поврзани вести

Мерните станици за квалитетот на воздухот обоени во аларманта црвена боја

Рекламација на производи од 847 милиони долари: Ј. Кореја купи четири дрона од САД, два со дефекти

Слободен печат

Видео: Владата отворена за разговори со цел изнаоѓање решенија за декриминализација на канабисот

Слободен печат

Советот на амбасадори го поздравува повлекувањето на Предлог законот за надворешни работи од собраниската процедура

Слободен печат

Видео: Новите инвестиции во инфраструктурата ќе обезбедат подобри работни места

Слободен печат

Мисајловски: Гоце Делчев е Македонец, роден како Македонец и загинал како Македонец и точка

Слободен печат

Остави Коментар