Екс вицепремиерот Владимир Пешевски е во самоизолација

Владимир Пешевски, поранешен вицепремиер во владата предводена од Никола Груевски неколку дена е во самоизолација, дознава „Слободен печат“.

Причината за самоизолацијата е член од потесното семејство бил позитивен на коронавирусот, па на Пешевски му била определена задолжителена самоизолација.

Токму поради таа состојба денеска во Кривичниот суд беше одложено рочиштето за случајот „Траекторија“.

Судењето за постапката за избор на компанија за изградба на автопатиштата Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид, „Траекторија“ се наоѓа во доказна постапка и го води судијата Горан Бошевски, а застапник на обвинението е Лиле Стефанова.

Случајот се води против ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски и ексдиректорот на ЈП Државни патишта Љупчо Георгиевски, како и против поранешниот премиер Никола Груевски.

Прочитајте и...  Претставник на Европската комисија: Склучивме договор за набавка и на вакцината на „Модерна"

Според обвинението, обвинетите во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејства со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатиштата Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид ги искористиле и ги пречекориле своите овластувања. Со тоа му нанеле штета на буџетот од најмалку 155 милиони евра.

Поврзани вести

ИК на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за избор на претседателство на ветерани

Слободен печат

Како дел од мировниот договор за Нагорно Карабах: Азербејџан го презеде Калбајар од Ерменија

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на портпаролот на Владата, Душко Арсовски

Слободен печат

Семејното насилство е најзастапен облик на насилство врз жените во Грција

Слободен печат

ВИДЕО | Царовска: Првото полугодие ќе заврши на крајот на годинава

Слободен печат

Шахпаска: Не 16  туку 365 дена да работиме на прашањето на насилството, родово-базираното и семејното насилство

Слободен печат

Остави Коментар