9.2 C
Скопје

ЕК предлага измени за партиското рекламирање и заштитата на новинарите

Европската комисија денеска ги претстави своите намери за идните законски предлози за зајакнување на демократијата во Европска Унија.

Предвидено е во следните години да се воведе транспарентност во политичкото рекламирање, како и начини за спречување на дезинформациите и помош на регионалните и аудиовизуелните медиуми. ЕК ќе предложи правила за одговорноста на огласувачите, на политичките советници и на платформите за дистрибуција, како и новите правила за финансирање на европските партии.

ЕК следната година ќе препорача мерки за безбедност на новинарите и нивна заштита од судски постапки, а ќе има и дополнителни мерки за зголемување на транспарентноста за сопственоста на медиумите и државното рекламирање. Комисијата ќе предложи и парични казни за оние кои шират дезинформации.

Прочитајте и...  Синдикат: Италијанската издавачката група „Геди" отпушта новинари

ЕК соопшти дека денеска усвоила план за поддршка на закрепнување и трансформација на аудиовизуелните медиуми погодени од пандемијата со Ковид-19. Предвидено е да се олесни и прошири пристапот до финансии, како и да се обезбедат 20 проценти од средствата на ЕУ за економско закрепнување за дигиталните технологии.

Предвидено е медиумите да имаат можност за финансирање од ЕУ, како и пристап до 400 милиони евра до 2027 година за нивна поддршка. ЕК објави дека пандемијата ги намалила приходите од рекламирање во медиумите од 30 до 80 проценти.

Извор.МИА

Поврзани вести

Се подготвуваат измени на законот за игри на среќа-АСОМ не ги прифаќа

Слободен печат

Политичарите во Шпанија се вацинирале пред приоритетните групи

Слободен печат

Во Албанија продолжува трендот на раст на новозаразени од Ковид -19

Слободен печат

Работници од Турција затекнати непријавени на објект во Скопје

Слободен печат

Членките на ЕУ на Балканот го спречуваат европското „прелевање“ во регионот

д-р Хамза Карчиќ/Анадолу

Сообраќајот по наместа влажни коловози, снег врне на Попова Шапка

Слободен печат

Остави Коментар