ЕК ќе предложи воведување задолжителни рокови во ЕУ за сертификатите за вакцинираните против Ковид-19

Ковид сертификати во ЕУ/ Фото EPA-EFE/ROBERT GHEMENT

До крајот на годинава Европска комисија ќе предложи воведување задолжителни рокови во ЕУ за важност на сертификатите за вакцинирани против Ковид-19, соопшти денеска ЕК.

Таквата одлуката може да биде донесена за неколку денови.

Претходно ЕК препорача документите да важат девет месеци од последната доза потребна за целосна вакцинација.

Се очекува 250 милиони дози од вакцината Фајзер да бидат доставени во ЕУ во првиот квартал од следната година, кои се предвидени за дополнителната доза.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот