Егзит започна со настапот на „Д Кјур”, а испрати важна порака за спас на Земјата! – Слободен печат
ЗабаваМагазин

Егзит започна со настапот на „Д Кјур”, а испрати важна порака за спас на Земјата!

И покрај силниот дожд кој паѓаше на почетокот на настапот на легендарниот рок-бенд, ништо не можеше да ја поколеба неколкуилјадната публика да ужива во фантастичната музика и атмосфера.

На годинашниот фестивал „Егзит” беше соборен рекордот на посетеност, и тоа на првата фестивалска вечер, кога повеќе од 56.000 луѓе поминаа низ фестивалските порти.

Рекордната вечер во 19-годишната историја на „Егзит” беше одбележана со настапот на култниот британски бенд „Д Кјур”.

И покрај силниот дожд кој паѓаше на почетокот на настапот на легендарниот рок-бенд, ништо не можеше да ја поколеба неколкуилјадната публика да ужива во фантастичната музика и атмосфера.

Со огномет и перформанс, традиционално беа отворени 40-те сцени на „Егзит”.

Пораката која беше упатена од отворањето гласи: „Мир на Земјата, мир со Земјата”, со која организаторите упатија апел за зачувување на планетата.

До раните утрински часови, на 40-те сцени забавата не стивнуваше. Се редеа изведувачи и бендови – Carl Cox, „Maceo Plex”, „Charlotte de Witte”, „Los Frequencies”…

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close