Едуарда Аморим Талеска во стручниот штаб на македонската женска ракометна репрезентација

фото: facebook.com/EduardaAmorimOficial

Едуарда Аморим Талеска, добро познато име во нашата спортска и ракометна јавност, ќе биде во стручниот штаб на најдобрата женска ракометна репрезентација на Македонија.

Македонската снаа се промовираше во една од најдобрите леви бекови, со Бразил успеа во 2013 година да ја освои светската титула.

На клупски план најголемите успеси ги имаше со унгарскиот Ѓер со кој петпати доаѓаше до пехарот во Лигата на шампионите.

Покрај Аморим Талеска, во стручниот штаб на селекторот Љубомир Савевски ќе биде и Александар Царчев како тренер на голманите.

Нашите најдобри ракометари по настапот на Европското првенство, ги очекува бараж двомеч со Украина во април за пласман на Светското првенство кое ќе се одржи годинава во Данска, Норвешка и Шведска.

Видео на денот