9 C
Скопје

Едно јајце и лути пиперчиња го контролираат шеќерот во крвта

Дијабетесот е многу честа болест. За да ја спречите потребно е да јадете здрава храна и да се ослободите од стресот и од нервозата.

Ако веќе боледувате од оваа болест, треба да знаете дека не е крај на светот, потребно е само да пиете лекови на време и да се храните здраво.

Не вреди да јадете слатки и нездрава храна, а потоа да пиете лекови. Од тоа нема ефект.

Треба да знаете дека дијабетичарите многу се осетливи на повреди бидејќи раните тешко им зараснуваат.

Затоа ве предупредуваме бидејќи многу луѓе не го сфаќаат дијабетесот сериозно, туку со добиената дијагноза јадат слатки и нездрава храна.

Ако боледувате од  дијабетес  потребен ви е посебен режим на исхрана. Затоа посоветувајте се со доктор.

Треба да знаете дека тој режим се препорачува на оние кои не боледуваат од дијабетес. Дајте си време и ќе се навикнете. Ќе ви покажеме еден рецепт кој може да ви помогне во спречување на дијабетес, но и регулирање кај веќе заболените.

Прочитајте и...  ФОТО | Малку задрема: Лордес Леон, најстарата ќерка на Мадона, фотографирана како се вози во метрото во Њујорк!

Потребни состојки:

-10 лути пиперчиња-2 јајца

Подготовка:

Разматете ги јајцата и измешајте ги со пиперчињата кои сте ги иситниле. Промешајте се добро, додадете малку морска сол. Вашиот лек е готов. Конзумирајте го неколку дена и драстично ќе го намалите шеќерот во крвта.

Поврзани вести

ФОТО | Хит на социјалните мрежи: Некој од Град Скопје одлучил да го фотошопира Берни Сандерс на скопските клупи

СП.

Тие би избегнале да платат било што: Ова се најголемите скржавци во зодијакот!

Слободен Печат

ФОТО | Имот кој зрачи со елеганција во бохо стилот според вкусот на неговата сопруга: Славниот Меј Дејмон ја продава својата луксузна вила за 21 милион долари

Слободен печат

ФОТО | Трендот продолжува: Во бикини на снег, Јелена Карлеуша, Теа, Сандра Африка, Кристина и Аделина!

М.Р

Пејачката го почести фановите за 30-годишнината од кариерата: Мараја Кери штотуку објави нов ремикс албум!

Слободен печат

ФОТО | Враќање во седумдесеттите: Капутот од овчо крзно е хит број 1 оваа зима!

Слободен печат

Остави Коментар