Едит Пјаф го запознала младиот Тео кога била на самото дно: Тој останал покрај неа до смрт

едит пјаф
Едит Пјаф / Фото: Принтскрин Јутјуб

Единствената Едит Пјаф беше жена по која воздивнуваше целиот свет. Нејзините песните будат емоции и денес, но, многумина не знаат дека нејзиниот живот не бил толку едноставен.

Французинката имала толку среќни, но и толку трагични моменти во нејзиниот живот. Ја изгубила својата ќерка, саканата личност, а исто така долги години се борела со депресија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Great women🖤 (@xwoman_powerx)

„На крајот на краиштата, ние немаме контрола над своите животи. Храброста лежи во тоа да чекорите по својот пат до крај“, во една прилика рече Едит Пјаф.

Кралицата на шансоните во последните години од животот била физички кревка, исцрпена, но животот тогаш ѝ приредил уште едно изненадување.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Život (@tyzdennikzivot)

Тогаш Едит ја запознала својата последна љубов, францускиот пејач и актер, но и фризер Теофанис Ламбукас кој бил 20 години помлад од пејачката.

Се запознале кога тој ја посетил во болница и ѝ донел подарок од Грција во вид на кукла. Често доаѓал да ја посети, а на крајот ја запросил, а таа го одбила.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Angelov_Trento (@angelov_trento)

Можел да поминува часови седејќи на пијано и слушајќи ја Едит Пјаф, а не го интересирало тоа што таа е постара од него, тешко болна во тоа време, бидејќи лекарите ѝ дијагностицирале артритис, а потоа и рак на црниот дроб.

„Водев ужасен живот, вистина е. Но, исто така, тој мој живот беше неверојатен. Затоа што пред се го сакав животот“, изјавила Едит.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Edith Piaf ✰ (@edithpiaf.fan)

Младиот фризер станал втор сопруг на пејачката. Тие се венчале во црква, а обожавателите набрзо потоа почнале да го судат дека е со неа за пари.

Но, Ламбукас останал до неа до крајот на животот, читајќи ѝ песни, правејќи ѝ смешни скечеви, а останал со неа дури и кога таа престанала да го препознава. Нивната љубов траела само 11 месеци.

„Не го заслужив мојот Тео, но сепак го добив…“, рекла таа пред смртта.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Grasse A Edith (@grasseaedith)

Едит умрела во сон на 10 октомври 1963 година, а по нејзината смрт Тео останал со долгот на пејачката од 45 милиони франци. Таа пред смртта останала без пари кои ги потрошила на дрога и забава. Живеела на сметка на нејзиниот сопруг. Тео починал 7 години подоцна и е погребан до Едит Пјаф.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот