17.8 C
Скопје

Tag : животна приказна

Ви Препорачуваме Живот Здравје Магазин Храна

ФОТО | Како Мартин Буцо Атанасовски ги „стопи“ 150-те килограми – Неверојатна животна приказна за волјата на еден човек

Мими Стојановска
Личната трансфорамција, од страна, можеби делува како еден нормален, не толку тежок процес, барем не потежок од тежината која ја носат оние кои се одлучиле...
Ви Препорачуваме Жена Живот Магазин Магазин слајдер Ретро

ЧУДЕСНИ ЖЕНИ | „Бев како брод загубен во густа магла“: Животната приказна на неповторливата Хелен Келер

Ј.К.Д.
Хелен Келер беше прва слепа и глувонема личност која дипломираше, етаблирана писателка, политичка активистка, неуморен борец за правата на жените што ја доведе до средби...
Ви Препорачуваме Живот Забава Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО | Познатиот скопски фризер Љупчо Петрушевски – Бубе Ин: Откако се опоравив од дијагнозата енцефалит, веќе ништо не ме плаши – мислам дека ги доживеав сите можни искушенија

Мими Стојановска
Кога станува збор за животни инспиративни приказни, во овој град, не можам да го изоставам човекот чие работно место е повеќе како негов дом. Љупчо...
Жена Живот Магазин Магазин слајдер

Животната приказна на Ема Ананиевска, пијанистка со целосно оштетен вид: По пандемијата планира свој солистички концерт, а ние едвај го чекаме!

Мими Стојановска
Ема Ананиевска (26) од Скопје е лице со целосно оштетен вид. Мајка ѝ ја родила во седмиот месец од бременоста, но никој не ни претпоставувал...
Жена Живот Забава Магазин Магазин слајдер Ретро

Чудесни жени: Леонор Фини, надреалистка која го инспирирала Диор, била првата жена која насликала гол маж

Ј.К.Д.
Леонор Фини била кралица на парискиот боемски живот, постојано присутна во весниците поради своите слики, илустрации и театарски дела, но и поради животниот стил. Родена...
Жена Живот Забава Магазин Магазин слајдер

ФОТO | Од подиумот на Макфест до професорска кариера во Австралија – Маријана Димовска порачува: Следете го својот сон и не отстапувајте од тој пат колку и да е макотрпен

Мими Стоајновска
Кога им ги „запеав“ хитовите на Маријана Димовска на мои блиски, ми рекоа: „Е да, сум ја заборавил/а таа песна, ама сега се сетив. Што...
Ви Препорачуваме Жена Живот Магазин Магазин слајдер

Животната приказна на Катерина Шехтанска: Пишувам сценарио за сè она што ми се случи и што сè уште ми се случува

Мими Стојановска
Од мала ја сакала сцената, камерата, балетот и сè тоа ѝ се остварило… но не онолку колку што можела од себе да даде. Можела многу,...
Ви Препорачуваме Живот Магазин Магазин слајдер Семејство

ФОТО | Момче генијалец со IQ 178: Завршил средно училиште за седум месеци, а потоа мистериозно се самоубил со една цел

И.Б.Р.
Бренден Бремер е момчето што светот ќе го запамети како генијалецот што го редефинира значењето на „жртвување за општо добро“. Генијалец од мали нозе Роден...
Жена Магазин Магазин слајдер

Катерина од Пробиштип заглавила сама со месеци во туѓа држава со бебе, халуцинирала од умор, а животот ја научил да биде упорна

Мими Стојановска
Катерина Митевска е од Пробиштип и има 34 години. Има завршено факултет за туризам и угостителство во Охрид пред 10 години. Нејзиното детство било едноставно, со...
Ви Препорачуваме Жена Магазин Магазин слајдер

Бунтовничка со причина без ниеден ден за одмор, животот на Милва во знакот на трагичните љубови, невродегенеративната болест и песната

Слободен печат
Почина ненадејно на 24 април 2021 година, на 81-годишна возраст, околу еден месец по вакцинирањето против ковид. Нејзината смрт го потресе светот на музиката, оставајќи...