6 C
Скопје

Единственото место на планетата каде нема коронавирус: Се придржуваат на една мерка, и тука лежи тајната на успехот (ФОТО+ВИДЕО)

Антарктикот со месеци е одвоен од остатокот од светот, иако не е забележан ниту еден случај на коронавирус. Зошто тогаш истражувачките тимови ги следат мерките на изолација во борба против вирусот ако веројатно тој не ни постои на континентот?

Антарктик / Фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA ATTENTION

„Случај на Ковид-19 тука може да биде катастрофален“, рекол Прадип Томар, лекар за истражувачка мисија во индиската база Барати на Антарктикот за Би-Би-Си. „Затоа и преземаме карантински мерки. Се чувствуваме како да сме изолирани внатре во изолација. Превенцијата е многу подобра од лечењето“.

Ако во оваа истражувачка база има епидемија, тоа би било катастрофално. Невозможно е да се оди било каде, медицинските институции се ограничени, а веројатноста да се прошири на други би била голема.

Антарктик / Фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

Така што, и покрај тоа што се наоѓаат на единствениот континент без ниту еден случај на коронавирус, тимот од 23 луѓе кои биле на мисијата, се наоѓаат во карантин од февруари.

Прочитајте и...  Бенефициран стаж бараат синдикатите на градежниците и транспортерите

Секој кој доаѓа на Антарктикот мора да оди на задолжителен карантин од 14 дена. Во случај некој да почне да покажува симптоми на Ковид-19 на Антарктикот, мора веднаш во изолација, како и со сите со кои имал контакт.

Антарктик / Фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

На Антарктикот има 29 држави со бази, а пред воведување на карантин во базата Барти редовно доаѓале посетители од соседните експедиции.

Би се подигнале државните знамиња на посетителите и различни тимови заедно би прославиле важни државни денови. А ако на една од базите им била потребна опрема, би ја позајмиле од своите соседи.

Антарктик / Фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

„Ова ниво на хармонија меѓу народите не постои во вистинскиот свет“, вели д-р Томар. Меѓутоа, тој не видел никој од другите објекти од почетокот на март, кога заедничките активности биле паузирани.

Кога д-р Томар на 15 ноември 2019 година стигнал во базата Барати за да ги проучи психолошките ефекти од поларната експедиција на истражувачите, светот бил приближно ист како секогаш.

Прочитајте и...  Полицискиот час го прекршиле 30 лица, а 494 не носеле маски

Сега, вели тој, има постојана загриженост, која додатно поттикнува недостаток на податоци за коронавирусот – и постојана загриженост за нивните фамилии дома.

Антарктик / Фото: FEDERICO ANFITTI

Д-р Томар и неговите колеги имаат само нејасна претстава за тоа што глобалната пандемија и карантинот навистина значат. Се потпираат на информации кои секојдневно ги пренесуваат пријателите и фамилиите. Тешко е да се замислат некои последици од социјално дистанцирање.

„Моите пријатели ми рекоа дека преживуваат слична ситуација како нашата, дека се изолирани во домовите“, вели тој и додава дека е невозможно да се замисли како цел свет излегува со маски на лицето.

Антарктик / Фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

Со карантинските мерки низ целиот свет, патувањето во базата и надвор од неа може да стане тешко. А тоа би можело да значи дека научниците мораат да останат месеци подолго отколку што очекувале во ладна и непристапна клима.

Прочитајте и...  Нобеловци, актери и писатели бараат од Путин похуман третман за Навални

Целиот тим во Барати поминал сеопфатна обука пред доаѓањето за да научат како ментално и физички ќе ја преживеат антарктичката зима.

Антарктик / Фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

Заради постојаната социјална дистанца и недостаток на сончева светлина, на нив им се заканува ризик од депресија.

На континентот каде многу зимски месеци поминуваат без сончева светлина, одржување на редовен сон може да биде тешко.

Антарктик / Фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

Кога д-р Томар пристигнал, бил свесен за опасноста од пејзажот на Антарктикот.

„Има постојана опасност кога сте тука. Огромните мразови се полни со скриени пукнатини во кои може да се падне“ вели тој.

Но повеќето членови на тимот повеќе се плашат за луѓето дома отколку за себе.

Антарктик / Фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

„Искрено сакам моментално да можам да и служам на својата земја. Никој никогаш не бил сведок на слична криза. Се надевам дека повторно ќе го видиме истиот свет кога ќе се вратиме дома“, вели Томар за Би-Би-Си.

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар