9 C
Скопје

ДЗС: Повеќе од пола од потрошената струја во декември е од домашно производство

Земјата во декември лани потрошила 859.827 мегават часови електрична енергија, 46,263 милиони кубни метри природен гас, 468.414 тони јаглен и 92.211 тони нафтени продукти, покажуваат податоците на Државниот Завод за статистика (ДЗС).

Според ДЗС, 58 отсто од потрошената електрична енергија е од домашни извори, а 97,2 отсто од потрошениот јаглен е употребен за производство на струја.

Прочитајте и...  Филипче: Со кинескиот амбасадор Ѕуо разговаравме да се забрза процесот за испорака на 200.000 вакцини од „Синофарм“

Поврзани вести

Лансет: Британската варијанта на коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19

Слободен печат

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Слободен печат

Советот за безбедност на ООН денес разгледува извештај за работата на УНМИК

Слободен печат

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

Остави Коментар