-9 C
Скопје

Tag : јаглен

Вести Регион

Трагедија во БиХ: Еден рудар загина и четворица се повредени во рудникот за јаглен Бреза

И.И.
Еден рудар загина во несреќа што се случи денес во рудникот за јаглен Бреза Браун, потврди Црвениот претседател на Сојузот на рудари на Федерацијата на...
Вести Свет

Чешка до 2038 година ќе запре со ископ на јаглен

И.И.
Чешката влада има намера до 2038 година да затвори рудници за јаглен чија употреба ја загадува животната средина и постепено да премине на обновливи извори...
Вести Економија

Од 2025 „Дојче банка“ ќе ги укине кредитите за рудници за јаглен

Слободен печат
Најдоцна до 2025 година „Дојче банка“ има намера да престане да ги финансира активностите поврзани со ископ на јаглен ширум светот. Ваквата политика е во...
Вести Економија

До 2030 година Јапонците планираат да ги затворат сите термоелектрани

Слободен печат
Јапонската влада се обврза да разгледа конкретни мерки за намалување на енергетската зависност од јаглен до 2030 година. Јапонските медиуми пренесоа дека владата има план...
Вести Македонија

Одбележување на Денот на планетата Земја со „зелено ветување кон самите себе”

Слободен печат
Од Центарот за истражување и инфомирање за животната средина „Еко-свест” денеска апелираа да се одбележи Денот на планетата Земја – 22 април, со „зелено ветување...
Вести Свет

Австрија ја затвори последната електрана на јаглен

Слободен печат
Австрија ја затвори својата последна електрана на јаглен како дел од планот за прекин на употреба на фосилните горива за производство на енергија до 2030...
Вести Економија

Во јануари граѓаните потрошиле 865.418 мегават часови електрична енергија

Слободен печат
Земјава во јануари годинава вкупно потрошила 865.418 мегават часови електрична енергија, 40,580 милиони нормални кубни метри природен гас, 616.687 тони јаглен и 73.559 тони нафтени...
Вести Македонија Слајдер

Може ли Северна Македонија да биде првата успешна приказна на Западен Балкан без јаглен?

Слободен печат
Светот има долга и сложена историја со јагленот. Јагленот се формирал пред милиони години кога остатоците од дрвјата, растенијата и другите видови на вегетација се...
Вести Свет

Пожарите и климатските стравови го уништуваат австралиското лоби за јаглен

МИА Агенција
Шумските пожари и поплави го загрижија населението во Австралија поради глобалното затоплување и затоа рударското лоби во Австралија е под притисок да се откаже од...
Вести Економија

Бектеши: Нема опасност ЕЗ да предложи санкции за земјава

МИА
Нема опасност Енергетската заедница (ЕЗ) да предложи санкции за земјава заради субвенционирањето на производството на електрична енергија од јаглен, порача денеска министерот за економија Крешник...