Две крводарителски акции неделава, минатата седмица собрани 45 единици крв

Неделава општинска организација на Црвен крст Тетово, заедно со стручни тимови од Центар за Трансфузиона Медицина Тетово организираат две акции за крводарување на тетовското подрачје.

Првата акција е во просториите на касарна на АРМ “Кузман Јосифоски Питу” – Тетово, на ден 13.08.2020 година четврток, со почеток од 9 до 14 часот. Во просториите на горна Џамија во село Нераштепштина Теарце следниот ден петок 14.08.2020 крводарување е предвидено од 13.30 до 16 часот – информира Шкљќим Мурати, секретар во Црвениот крст.

Во текот на минатата недела во акцијата за крводарување во Челопек се собрани 13 единици крв додека во сите работни денови во Службата за трансфузиологија при Клиничка болница Тетово 32 лица дарувале крв.

Прочитајте и...  Инцидентите со полицајците под лупа на Македонскиот полициски синдикат

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат