12 C
Скопје

Два нови реактора: Чешкиот регулатор одобри проширување на нуклеарната централа Дуковани

Чешкиот регулатор за нуклеарна енергија денеска одобри изградба на два нови нуклеарни реакторa во електрана во близина на селото Дуковани, во централниот дел на земјата.

Регулаторот СУЈБ денеска ја издаде соодветната дозвола по проценката на проектот за проширување на нуклеарката, согласно Законот за атомска енергија, што траеше една година.

– Не се утврдени факти што би спречиле проширување на нуклеарната централа, соопшти нуклеарната физичарка Дана Драбова, претседателка на СУЈБ.

Нуклеарната централа Дуковани се наоѓа на скоро 100 километри северно од австриската престолнина Виена и околу 200 километри источно од германскиот град Пасау, потсетува агенцијата ДПА.

Во моментот, во нуклеарката во функција се четири реактори постари од 30 години, со вкупен капацитет за производство од 2.040 мегавати електрична енергија.

Прочитајте и...  ЦУК оддржа три седници: Последен состанок со Управувачкиот комитет

Електричната енергија произведена во таа нуклеарна централа моментно покрива околу петтина од вкупните потреби на електрична енергија во Чешка.

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар