20 C
Скопје

Tag : нуклеарна централа

Вести Економија Слајдер

Јапонија забрани најголемата нуклеарна централа во земјата да продолжи со работа

Слободен печат
Јапонскиот нуклеарен регулатор одлучи да ја забрани работата на најголемата нуклеарна централа во земјата, поради сериозни безбедносни проблеми, објави Кјодо. На компанијата „Токио Електрик Пауер...
Вести Свет

Два нови реактора: Чешкиот регулатор одобри проширување на нуклеарната централа Дуковани

Слободен печат
Чешкиот регулатор за нуклеарна енергија денеска одобри изградба на два нови нуклеарни реакторa во електрана во близина на селото Дуковани, во централниот дел на земјата....
Вести Регион

Нуклеарката Кршко продолжува со работа

Слободен печат
Нуклеарната централа Кршко, која ја прекина својата работа поради земјотресот во соседна Хрватска, не е оштетена и сите нејзини системи се функционални, покажа систематската инспекција...
Вести Регион Слајдер

По разорниот земјотрес во Хрватска: Австрија бара затворање на централата во Кршко

Слободен печат
Силниот земјотрес што вчера ја погоди Хрватска беше повод за австриските политичари да побараат затворање на нуклеарната централа во Кршко, Словенија. – Централата постои од...
Вести Свет

МААЕ: Иран гради подземна нуклеарна централа

Илинка Иљоска
 Инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска соопштија дека Иран почнал со изградба на подземна централа за нуклеарна центрифуга, по експлозијата ова лето...
Вести Економија

Полска го напушта јагленот, ќе гради нуклеарни електрани

Слободен печат
 Според новиот нацрт за енергетска стратегија до 2040 година, Полска ги забрзува плановите за постепено напуштање на јагленот, пренесуваат локалните медиуми. Ажурираните планови за енергетска...
Вести Свет

Јапонија не знае што да прави со радиоактивната вода во Фукушима, па ќе ја испушти во Пацификот

Слободен печат
Јапонија би можела да исфрли милон тони радиоактивна вода во Пацификот, која е контаминирана од нуклеарката во Фукушима. Од хаваријата во 2011 година се собрале...
Вести Свет

ЗАШТЕДУВА НАФТА И ПАРИ: Иран започнува да гради нова нуклеарна централа

Слободен печат
Иран започна со градење на конструкцијата за втора нуклеарна централа, што се гледа како клучен чекор во креирањето на новата постројка со помош на Русија...
Вести Свет

Првпат по нуклеарната катастрофа, отворена плажата во Фукушима (ВИДЕО)

МИА агенција
Голем број деца и сурфери влегоа вчера во морската вода во близина на нуклеарната централа Фукушима 1, првпат по хаваријата која се случи во 2011...