20 C
Скопје

Tag : севт

Вести Свет

Два нови реактора: Чешкиот регулатор одобри проширување на нуклеарната централа Дуковани

Слободен печат
Чешкиот регулатор за нуклеарна енергија денеска одобри изградба на два нови нуклеарни реакторa во електрана во близина на селото Дуковани, во централниот дел на земјата....
Вести Свет Слајдер

Британскиот министер за вакцини: Има 4.000 мутации на ковид-19 во светот

Слободен печат
Во моментоt постојат околу 4.000 варијанти на коронавирусот ширум светот, изјави денеска британскиот министер за вакцини, Надим Захави за „Скај Њуз“. Тој додаде дека постои...
Вести Свет

Поради забраната за влез на сезонски работници на Германија и се заканува недостиг од овошје и зеленчук

Слободен печат
На Германија и се заканува недостиг од овошје и зеленчук поради забраната за влез на сезонски работници, а германското Министерство за земјоделство денеска соопшти дека...
Вести Свет

Гутереш: По пандемијата многу земји ќе бидат во рецесија

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска предупреди дека целиот свет е во војна со коронавирусот и оти по пандемијата многу земји ќе бидат во...
Вести Свет

Ваква паника немаше ниту за Втората светска војна (ВИДЕО)

Слободен печат
Жариштето на коронавирусот во Европа во моментов е во Италија, таму луѓето се во паника и ги испразнија полиците во супермаркетите. Училиштата и универзитетите не...
Вести Свет

Макрон: Убиени се 33 терористи од француските сили на Мали

Слободен печат
Француските сили убија 33 терористи во областа Мопти, на Мали, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон за време на обраќањето од Брегот на слоновата коска....