Поради забраната за влез на сезонски работници на Германија и се заканува недостиг од овошје и зеленчук

Ние не можеме без сезонските работници. Водам разговори со министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер за да најдеме решение за овој проблем, истакна германската министерка за земјоделство Јулија Кликнер.

На Германија и се заканува недостиг од овошје и зеленчук поради забраната за влез на сезонски работници, а германското Министерство за земјоделство денеска соопшти дека бара начин како на работниците од источниот дел на Европа да им се дозволи да дојдат на работа во земјата.

– Ние не можеме без сезонските работници. Водам разговори со министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер за да најдеме решение за овој проблем, истакна германската министерка за земјоделство Јулија Кликнер.

Зехофер минатата недела, согласно мерките за спречување на ширењето на новиот коронавирус, забрани влез во Германија за сезонските работници од источниот дел на Европа, пред се од Романија, Бугарија и Полска.

Министерката објасни дека разговарала со Зехофер во врска со „усогласување на целите” за заштита на населението од зараза, од една страна, и обезбедување на бербата, од друга страна. Таа истакна дека во наоѓањето решение е вклучен и епидемиолошкиот Институт „Роберт Кох”, со цел да се осигура дека сезонските работници не придонесуваат за ширење на заразата.

Прочитајте и...  Во хотелот „Монтенегро" кај Велес во државен карантин трета група од 79 повратници од странство

Прочитај повеќе

Спасовски: Очекувам успех во издавањето на еврообврзницата

Слободен печат

Рекордни жештини: Северниот дел на Индија со температури над 45 степени

Слободен печат

Њујорк тајмс: Поранешен министер од владата на Груевски вмешан во мултимилионска злоупотреба на набавка на маски

Слободен печат

Угостителите ги очекуваат протоколите за работа, се надеваат на измени

Слободен печат

„Изи џет“ и „Рајанер“ се враќаат во Италија

Слободен печат

Во Србија од 1 јуни се дозволени собири до 1.000 луѓе на отворено и публика на натпревари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Одбиено барањето за изземање на судиите од расправата по жалбите за пресудите од „27 април”

Слободен печат

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за опоравување на економијата

Слободен печат

Тадиќ ќе излезе на локалните избори, но ќе ги бојкотира парламентарните

Слободен печат

Лекарите незадоволни од укинувањето на рестрикциите: Враќањето во нормала преку ноќ, ќе донесе нови заболени и нови жртви

Мими Шушлеска Петкова

Илјадници маски завршија на плажа во Сиднеј

Слободен печат

Мицкоски: Наместо намалување, ќе имаме зголемување на јавниот долг од 1,8 проценти за првите четири месеци

Слободен печат