До ДКСК има доставено докази дека Груби ги користел службените простории за партиски цели

Артан Груби / Фото: Драган Митрески - Слободен печат.

Поради докази дека вицепремиерот Артан Груби ги користел службените простории на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците за партиски цели, Државната комисија за спречување на корупција најви дека ќе упати укажување до вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска.

Како што информираше претседателката на ДКСК Билјана Ивановска на денешната 86 седница, до нив се доставени докази и информации дека вицепремиерот Артан Груби, службените простории на министерството честопати ги употребува за одржување состаноци за партиски цели.

– Фотографи и линкови од фејсбук профилот на политичката партија ДУИ, од кои е видно дека во Министерството се одржани средби на нивниот партиски лидер со претставници од странство, рече Ивановска.

Имајќи предвид дека ваквото однесување не е согласно со Кодексот на етичко однесување на Владата и носителите на јавни функции, првата антикорупционерка нагласи дека ДКСК ќе упати укажување до вицепремиерката Грковска.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот