Дневен пресек на состојбата со ковид-19 во Македонија: Нови 129 случаи од 854 теста, починаа 13 пациенти

Скопје, октомври 2020 / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Министерството за здравство (МЗ), согласно податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), информира дека во последните 24 часа се направени 854 тестирања, а регистрирани се 129 нови случаи на ковид-19 во Скопје – 76, во Кавадарци – 19, во Неготино – 9, во Прилеп – 6, во Велес, во Охрид и во Струга по 3, во Куманово и во Тетово по 2, во Битола – 9, во Гостивар, во Штип, во Кичево, во Виница, во Македонски Брод и во Демир Капија по 1.

Регистрирани се 342 оздравени пациенти од Скопје – 101, од Кавадарци – 49, од Делчево – 45, од Охрид и од Струга по 22, од Велес – 18, од Прилеп – 14, од Неготино – 11, од Тетово – 7, од Куманово – 6, од Гостивар, од Демир Капија, од Свети Николе и од Берово по 5, од Штип – 4, од Гевгелија, од Радовиш и од Валандово по 3, од Битола, од Струмица, од Крива Паланка, од Пробиштип, од Демир Хисар и од Богданци по 2, од Кочани и од Кратово по 1.

Пријавени се вкупно 13 починати пациенти – пет од Скопје  (76 год., 70 год., 61 год., 58 год., 54 год.), двајца од Кавадарци (87 год., 78 год.) и по еден од Тетово (73 год.), од Куманово (79 год.), од Охрид (66 год.), од Гевгелија (73 год.), од Прилеп (80 год.) и од Неготино (61 год.).

Направени се 854 тестови преку ИЈЗ – 86, преку ЦЈЗ Скопје – 83, преку „Биотек“ – 67, преку Клиниката „Жан Митрев“ (Филип Втори) – 140, преку „Систина“ – 215, и преку ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 263.

Досега во земјата се направени вкупно 503.565 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.408, бројката на оздравени пациенти е 89.742, на починати е 3.076, а бројот на активни случаи изнесува 6.590.

Дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје – 76, активни – 2.938

Куманово – 2, активни – 208

Тетово – 2, активни – 228

Прилеп – 6, активни – 473

Гостивар – 1, активни – 118

Штип – 1, активни – 95

Битола, активни – 138

Велес – 3, активни – 212

Охрид – 3, активни – 382

Кавадарци – 19, активни – 454

Струмица, активни – 156

Струга – 3, активни – 157

Кочани, активни – 47

Кичево – 1, активни – 62

Гевгелија, активни – 130

Неготино – 9, активни – 129

Свети Николе, активни – 19

Ресен, активни – 68

Дебар, активни – 43

Крива Паланка, активни – 51

Радовиш, активни – 37

Делчево, активни – 188

Берово, активни – 27

Пробиштип, активни – 21

Виница – 1, активни – 23

Валандово, активни – 20

Кратово, активни – 32

Демир Хисар, активни – 12

Крушево, активни – 48

Македонски Брод – 1, активни – 8

Богданци, активни – 20

Демир Капија – 1, активни – 29

Македонска Каменица, активни – 5

Пехчево, активни – 3

Дојран, активни – 9

Видео на денот