Димитар Бошнаков ја освои титулата најдобар пливач во Бања Лука во категоријата 14-15 години

фото: facebook.com/asom.org.mk

Надежта на македонското пливање, Димитар Бошнаков, продолжува да реди нови значајни успеси – младиот пливач се закити со нова титула.

Бошнаков на меѓународниот натпревар во Бања Лука беше прогласен за најдобар пливач во категоријата 14-15 години, со поставени лични рекорди и освоени три медали.

На натпреварот на кој учествуваа повеќето земји од регионот, но и пливачи од САД, Бошнаков освои два златни и еден сребрен медал.

За талентираниот Димитар овој натпревар претставува одличен тест за претстојното државно првенство и европското натпреварување во Лариса, Грција.

Претходно, во март годинава нашиот пливач од Словенија се врати со еден златен и еден брозен медал во пливачкиот стил краул на меѓународниот турнир „ММ Марибор 2023“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот