Дикси и понатаму ја „топи“ Калифорнија, ветерот дополнително ја влошува состојбата

Пожарот Дикси во Калифорнија/Фото: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Најголемиот шумски пожар кој ја зафати северна Калифорнија им прети на илјадници домови на жителите на американската држава, а властите предупредуваат дека постои голема опасност од нови пожари низ целиот западен дел на САД поради нестабилно време, пренесува АП.

Олујата со громовите која започнала во петокот не донеле доволно дожд, но ги зајакнаа ветровите и придонесоа големи грмотевици низ целата северна област Сијера, каде пожарникарите веќе еден месец се борат со пожарот Дикси.

Екстремните топли температури вчера повторно се вратија, откако беа регистрирани 38 степени Целзиусови во Калифорнија.

Во пожарите се уништени повеќе од илјада домови, а повеќе од 15 илјади објекти се во опасност.

ФОТО+ВИДЕО | Пожарот Дикси е втор по големина во историјата на Калифорнија

Видео на денот