ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Денеска своето право на глас можеа да го остварат посебните категории на гласачи, а тоа беа болните, немоќните гласачи, гласачите кои се наоѓаат во казнено поправните установи и гласачи кои се наоѓаат во установи за вонсемејна грижа, како и внатрешно раселените лица, истакна на вечерашната прес конференција портпаролот на ДИК, Адмир Шабани.

-Податоците што ги собра Државната изборна комисија се следни; вкупно од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи, овие податоци ќе се докомплетираат, кога одредени Општински изборни комисии ќе ги пријават своите податоци од оваа категорија на гласачи, утре ќе ги објавиме 100 пронцентните податоци. Бројот на гласачи кои се наоѓаат во установи за вонсемејна грижа изнесува 234 гласачи, значи 234 гласачи во оваа категорија го оствариле своето право на глас. Бројот на гласачи кои се наоѓаат во казнено поправните установи изнесува 1235 лица, треба да се достават уште податоци за во целост да се комплетира оваа бројка- рече Шабани.

Прочитајте и...  Трамп ќе го покани Путин на самитот на Г7

Ова беа сите податоците кои ги собра Државната изборна комисија за гласањето на последните категории на гласачи, потенцираше тој, во текот на утрешниот ден, односно во 9 и 30 часот наутро е најавена следната прес-конференција на ДИК.

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат