Дело на Бенкси продадено за околу 20 милиони евра, парите наменети за здравството во В. Британија

Фото: EPA-EFE/GEORGIOS KEFALAS

Дело на британскиот уличен сликар, кој се потпишува како Бенкси, е продадено денеска на аукција за речиси 20 милиони евра, а парите се наменети за здравствениот систем на Велика Британија, кој се бори против коронавирусот.

Сликата „Game Changer”, која првично е проценета меѓу 2,5 и 3,6 милиони фунти, е продадена за 16,75 милиони фунти (19,45 милиони евра), соопшти аукциската куќа Кристи.

На црно-белата слика е прикажано момче, кое во корпа за отпадоци ги фрла играчките Бетмен и Спајдармен, и почнува да си игра со кукла на медицинска сестра со маска на лице.

Бенкси, кој никогаш пред јавноста не го открил својот идентитет ниту ликот, е познат по графити и пораки – антивоени и против политичкото раководство.

Видео на денот