Дали е ова најлошиот совет за заведување?

Јапонскиот магазин кој ги советува жените да се восхитуваат на мажите со реченицата „Звучиш како Сократ“, бил исмеан во земјата која според рамноправност помеѓу половите е една од најлошите на светот.

Познатото модно списание „JJ“ ги советува своите млади читателки, мажите да ги споредуваат со грчки филозофи кога ќе изговорат нешто комплицирано, пренесува N1.

Фотографиите од страниците на магазинот каде што стојат советите, се објавени на Твитер и предизвикаа лавина на исмејување, а некои коментари потсетиле дека Сократ немал многу среќен живот, бидејќи тој му завршил кога го испил отровот.

Магазинот објаснил дека советите за заведување ги базирал на стрип во кој жените се восхитуваат на мажите и глумат дека се глупави.

Прочитајте и...  Актерката од хит-серијата „Ривердејл“ ја откриј тајната за совршено тело! (ФОТО)

Јапонија во 2018 година, според рамноправност на половите, била на 110 место од 149 земји во извештајот на Светскиот економски форум (World Economic Forum).

Земјата нема некаков напредок на тоа поле и покрај најавите на премиерот Шинзоа Абеа дека ќе промовира напредок на местото на жената во општеството.

На Сократ му се препишува советот:„Секако оженете се. Ако најдете добра жена, ќе бидете среќни, а доколку најдете лоша ќе станете филозоф“.

Прочитај повеќе

Хороскоп за 6 август: Играјте на сигурно и нема да зажалите

Слободен печат

Виц на денот – Инцидент

Слободен печат

Три хороскопски знаци на кои ќе им се насмее љубовта во месец август!

Слободен Печат

Синот на Дејвид Бекам се соблече и ги покажа стомачните мускули, му порачаа дека е ист како татко му! (ФОТО)

Васко Спасоски

Актерката од хит-серијата „Ривердејл“ ја откриј тајната за совршено тело! (ФОТО)

Слободен Печат

Брутално искрена! Анабела не сака да се слушне со ќерка си: Ќе ја паметам онаа среќна Луна! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Потресна исповед на Исидора Бјелица уште пред две години: Доаѓа ден кога знаеш дека останал само уште еден погреб…

Васко Спасоски

Само што оздраве од корона, повторно доби температура и заврши во болница: Пејачката Славица Чуктераш вели дека е силна! (ФОТО)

Васко Спасоски

По долгата и тешка битка со болеста, почина Исидора Бјелица!

Васко Спасоски

Ваква ја немате видено: Марија Шерифовиќ го смени имиџот и му ја „летна“ на одмор! (ФОТО)

Васко Спасоски

Оваа наша пејачка нема конкуренција: Таа е најзгодната „риба“ на естрадата за ова лето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Нада Димитријевиќ, девојката која потпетиците ги чува како експонат на диџеј пултот, гостува во Скопје!

Васко Спасоски