Дали е ова најлошиот совет за заведување? - Слободен печат

Дали е ова најлошиот совет за заведување?

Јапонскиот магазин кој ги советува жените да се восхитуваат на мажите со реченицата „Звучиш како Сократ“, бил исмеан во земјата која според рамноправност помеѓу половите е една од најлошите на светот.

Познатото модно списание „JJ“ ги советува своите млади читателки, мажите да ги споредуваат со грчки филозофи кога ќе изговорат нешто комплицирано, пренесува N1.

Фотографиите од страниците на магазинот каде што стојат советите, се објавени на Твитер и предизвикаа лавина на исмејување, а некои коментари потсетиле дека Сократ немал многу среќен живот, бидејќи тој му завршил кога го испил отровот.

Магазинот објаснил дека советите за заведување ги базирал на стрип во кој жените се восхитуваат на мажите и глумат дека се глупави.

Јапонија во 2018 година, според рамноправност на половите, била на 110 место од 149 земји во извештајот на Светскиот економски форум (World Economic Forum).

Земјата нема некаков напредок на тоа поле и покрај најавите на премиерот Шинзоа Абеа дека ќе промовира напредок на местото на жената во општеството.

На Сократ му се препишува советот:„Секако оженете се. Ако најдете добра жена, ќе бидете среќни, а доколку најдете лоша ќе станете филозоф“.

Прочитај повеќе

Виц на денот: Развод

Слободен печат

Рецепт за палачинки без брашно

Слободен печат

Руската Анџелина Џоли го маѓепса светот! (ФОТО)

Слободен печат

Најнов изум на технолошкиот гигант: „Невидливата“ тастатура на Самсунг

Слободен печат

Разговор со Јана Коцевска: Вистинските хероини се непретенциозни и „невидливи“

Јасмина Кантарџиева Димков

Пред 30-та ова мора да го научите за ЉУБОВТА!

Јасмина Кантарџиева Димков

Остави Коментар

fifteen + twenty =

Прочитај повеќе

5 докажани начини за успешно интервју за работа

Слободен печат

Наши миленици: Маца Лукас, вистински позер!

Слободен печат

Здрава вода што се подготвува дома (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Хороскопските знаци и чевлите

Слободен печат

Прва жена фаворит за Оскар за филмска музика – Хилдур Гуднадотир

Слободен печат

Детоксикација на организмот после празниците

Слободен печат