Дачиќ ќе биде нов претседател на српското Собрание, експозето на Вучиќ во среда, во новата влада и СПАС на Шапиќ

Досегашниот министер за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ ќе биде нов претседател на српското Собрание, изјави шефот на државата Александар Вучиќ по седницата на Претседателството на Српската напредна странка (СНС).

– Мислам дека е важно како искусен политичар да раководи со сите, посебно да ги разбереме сите овие промени на српската политичка сцена, низ антиваксери, анти-коронери, од таму и така голема омраза и кон мигрантите. Ќе има многу работа за него“, рече Вучиќ.

Тој најави дека првиот собраниски одбор ќе биде формиран во четврток, истакнувајќи дека „мисли оти ќе мора да се донесат многу важни закони на патот кон Европската Унија“. Вуќиќ додаде дека во петок, пратеничката група би поднела закон за новите министерства кои „ќе бидат две-три“.

Прочитајте и...  Германија се бори со пандемијата: Берлин подготвува план за излез од опасната ситуација

– Експозето ќе биде во среда по што би била изгласана и новата влада, најави претседателот на Србија и на СНС, додавајќи дека останале уште некои дилеми за влада, односно за министрите, и „за ден-два се ќе биде завршено“.

Во новата српска влада и СПАС на Александар Шапиќ

Вучиќ потенцира дека коалициски партнер на СНС во владата, покрај СПС, ќе биде и Српскиот патриотски сојуз (СПАС) на Александар Шапиќ. Посочи дека лидерот на СПАС, Шапиќ на денешниот состанок инсистирал на разговори за иднината на Србија, како и дека сакал да „учествува во српската политика“.

– Шапиќ немаше никакви барања на денешниот состанок, ниту за министерства, ниту за министри“, истакна Вучиќ.

Прочитајте и...  Во понеделник ќе се одржи седница на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за дополнувањето на собранискиот Деловник

Поврзани вести

Трамп: Испораката на вакцините против коронавирусот почнува следната недела

Слободен печат

Мицкоски најави: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави предлог за доверба на Владата во Собранието

Слободен печат

Меркел: Граѓаните да бидат трпеливи, се гледа светлината на крајот на тунелот

Слободен печат

Експерт на СЗО: Животот на кој што бевме навикнати пред пандемијата е реален повторно

Слободен печат

ВИДЕО | Путин: Избегната е еколошка катастрофа, но се уште е рано за опуштање

Слободен печат

Племињата креваат глас: Вратете ни ја земјата!

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian