Tag : спас

Вести Економија

Со фондови од ЕУ Шпанија ќе инвестира во спас на својата економија

Слободен печат
Шпанската Влада разработува инвестициски план за 150 милијарди евра, кој ќе биде финансиран од фондови на ЕУ. – Целта е да и помогнеме на економијата...
Вести Економија

Љубљана со специјални пакети и дневни понуди за спас на туристичката сезона

Слободен печат
Локалните власти во Љубљана со специјални понуди за домашните туристи ќе се обидат да ја спасат летната туристичка сезона погодена од епидемијата на коронавирусот. Главниот...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Ангела Меркел ќе ја спасува и македонската економија

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера вечерта најави план за обнова од 130 милијарди евра за периодот 2020-2021 година, чија цел е да ја поттикне економијата,...
Вести Економија

„Рено“ успеа да се извлече од кризата: Државата му обезбеди кредит од 5 милијарди евра

Слободен печат
Француската влада соопшти дека го потпишала кредитот како помош од државата во висина од 5 милијарди евра за „Рено“. За потсетување компанијата веќе извесен период...
Вести Економија

„Рено“ ќе добие државен заем во висина од 5 милијарди евра

Слободен печат
Францускиот производител на автомобили „Рено“ ќе добие пет милијарди евра државна финансиска помош во форма на загарантиран кредит за спас на своето производство и зачувување...
Вести Економија

Златните резерви го спасија домашниот пазар во Србија

Слободен печат
Благодарение на инвестирањето во злато последните години, Србија успеа да обезбеди 31,26 тони од овој скапоцен метал и со тоа да го осигура домашниот пазар од...
Колумни

Трет обид за спас

Данела Арсовска
Со третиот сет мерки за економски спас опфатени се повеќе категории граѓани, најмногу најзасегнатите, a средства се наменети за стимулирање на потрошувачката, за поддршка на...
Вести Економија

Грција подготвува план за рестартирање на туризмот, деталите за неколку дена

Слободен печат
– Ова лето нема да биде како ланското и не треба да се прави споредба, но Владата подготвува план како да го рестартира туризмот кој...
Вести Економија

Што се случува во Турција? – Турската лира падна на историски најниско ниво

Слободен печат
Турската валута падна на историски најниско ниво, а американскиот долар бележи пораст во однос на лирата до ниво кое не е забележано речиси две години....
Вести Економија

Милтиадис: Мора да се отвориме на европско ниво за да ја спасиме туристичката сезона

Слободен печат
Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција Милтиадис Варвициотис во интервјуто за телевизијата „Мега”, говорејќи за иднината на грчкиот туризам истакнува дека земјите членки за престојната...