Tag : ивица дачиќ

Вести Регион

Студен туш за Србите и од Унгарија: Соседот од среда бара два негативни ПЦР тестови

Слободен печат
Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека границите БиХ и Бугарија во овој момент се отворени за граѓаните на Србија, додека, како...
Вести Регион

Дачиќ за најавата на Гренел: Проблем е што на Албанците во Приштина ништо не им веруваме

МИА Агенција
„Србија може привремено да ја запре кампањата за повлекување на признавањето само доколку Приштина ја прекине кампањата за признавање и членството во меѓународни организации”, изјави...
Вести Регион

Дачиќ: Потребна е одлука на регионално ниво за отворање на границите

МИА Агенција
 Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска апелираше до соседните земји заеднички да донесат одлука за отворање на границите, јави дописникот на МИА...
Вести Регион Слајдер

Дачиќ: Црна Гора отиде премногу далеку во ширењето на антисрпската политика со цел да се изгради црногорски идентитет

Слободен печат
Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека Црна Гора отишла премногу далеку во ширењето на антисрпската политика со цел да се...
Вести Регион

Дачиќ демантира: Србија не ја прекина кампањата против признавањето на Косово

МИА Агенција
Србија се согласи да ја прекине кампањата за повлекување на признавањето на независноста на Косово, потврдија за новинарите дипломатски извори во Брисел, како што објави...
Вести Регион Слајдер

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со водедувањето на новите реципрочни мерки

МИА Агенција
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ и американскиот амбасадор во Белград, Ентони Годфри, на денешната средба изразија разочараност од последните потези на властите во Приштина...
Вести Регион Слајдер

Реакција на Ивица Дачиќ откако Приштина забрани увоз на стока без натпис „Република Косово“

Горан Наумовски
Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ за РТС изјавил дека за Србија е неприфатлив чинот од Приштина која забранила увоз на стока без документи...
Вести Регион

БиХ ги отвори границите за граѓаните на Србија

Слободен печат
Босна и Херцеговина донесе одлука да се отворат граничните премини за граѓаните на Србија, изјави денеска заменичката на претседателот на Советот на министри и министерка...
Вести Регион Слајдер

Дачиќ со шокантен одговор до Подгорица: Грешка е што правевме држава со нив, ќе им дојде крајот и на Црногорците во Белград

Слободен печат
Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ остро реагираше на наводите на црногорското министерство за надворешни работи дека „користејќи реторика на портпарол на Милошевиќ...
Вести Регион Слајдер

Откако Дачиќ протестираше, ЕУ од своите страници го тргна Тесла како Хрват

Слободен печат
Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ упати вчера протестна нота до Марија Габриел, европски комесар за иновации, истражување, култура, образование и млади, поради објава...