-2 C
Скопје

Ценовник за градски превоз во Тетово: Билет за едно возење ќе чини 20 денари, бесплатно за лицата со попреченост

Градскиот автобуски превоз во Тетово ќе чини 20 денари, а ќе има пет категории на месечни и годишни билети, најави претседателот на Советот на општината, Беким Мемети. За цените и другите параметри на превозот треба да се одлучи на седницата закажана за 28 јануари, откако на 17 јануари општината ги промовираше петте набавени автобуси.

– Билет за едно возење ќе чини 20 денари. Во категорија А, билетот за сите граѓани месечно ќе чини 900 денари, а годишно 9.000 денари. Категорија Б е за студенти (350 месечно/3.500 годишно), категорија Ц е за пензионери и луѓе над 62 години (350/3.500ден.) Категорија Д е за вработени во општина Тетово (450/4.500) и категорија Е лица со над 80 отсто попреченост за кои ќе има бесплатен превоз, пишува Мемети на профилот на „Фејсбук”.

Директорот на јавното претријатие „Тетово транспорт” Фејсал Беадини информира дека ценовникот е пратен на усвојување до Советот на општина Тетово и се чека на негово одобрување согласно законските одредби.

Планирани се три рути за одвивање на јавниот транспорт низ градотПрвата рута е од автобуската станица на улица „Борис Кидрич” до Универзитетот на Југоисточна Европа. Втората рута исто од  „Борис Кидрич”, преку „Иво Лола Рибар”,  и повеќе други улици во северозападниот дел од градот и завршува на почетната станица.

Третата рута ќе почнува од улица „Борис Кидрич”, па преку булевар „Видое Смилевски – Бато”, ќе се минува низ сообраќајните во источниот и јужниот дел од градот.

За набавка на автобусите општината зеде кредит од Светска банка во висина од 1,2 милиони евра. До 90-тите години, во Тетово јавен превоз извршуваше сообраќајното претријатие „Полет” за кое беше започната стечајна постапка.

Прочитајте и...  Вкуно 667 пациенти се лекуваат во ковид-центрите, слободни се 384 кревети

Поврзани вести

ВИДЕО | Израел повторно ја гранатира Сирија

Слободен печат

Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Слободен печат

Утре започнува пописот на дијаспората

Слободен печат

Од почетокот на пандемијата, повеќе од илјада луѓе починаа во Црна Гора

Слободен печат

ВИДЕО | Километарска колона камиони на граничниот премин Богородица

Слободен печат

Кина се повеќе економски јакне: Ќе падне ли САД од тронот до 2035 година?

Слободен печат

Остави Коментар