16.8 C
Скопје

Четворица скопјани обвинети за непочитување на полицискиот час​

Основното јавно обвинителство – Скопје денеска до надлежниот Суд поднесе предлози за издавање казнени налози за кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија” од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

– Обвинетите, во одвоени кривично-правни настани, не го почитувале важечкиот полициски час и за време на забраната определена како мерка за спречување на ширењето на коронавирусот биле затекнати како се движат на различни локации. Притоа, не поседувале дозвола за движење, па биле запрени и легитимирани од полициски службеници, се наведува во соопштението.

Јавните обвинители за обвинетите му предложија на Основниот кривичен суд – Скопје да определи парични казни од по 100 дневни глоби при што висината на една дневна глоба да ја одреди на 20 евра во денарска противвредност.​

Поврзани вести

Казнети 154 возачи во Скопје, 46 за брзо возење

Пожар во стан на Бит Пазар, едно лице пренесено во болница

Слободен печат

Teтовец приведен за физички напад врз мајка си

Слободен печат

Пронајдено телото на 51 годишниот полициски службеник од Делчево

Слободен печат

Приведени осум лица, растурена домашна забава во Скопје

Слободен печат

Полицијата казни 253 возачи во Скопје

Слободен печат

Остави Коментар